
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-FC1A122
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 10V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.7505
0.7505
10
0.55005
5.5005
50
0.44023
22.0115
100
0.377435
37.7435
500
0.298775
149.3875
1000
0.251608
251.608
2500
0.235876
589.69
5000
0.220153
1100.765
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | FC |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Impedance | 52 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1200 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 10 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Base Product Number | EEU-FC |
| Height - Seated (Max) | 0.787" (20.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 976 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.22 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |