
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-FC1A122S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 10V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0545
1.0545
10
0.8303
8.303
50
0.71953
35.9765
100
0.622725
62.2725
500
0.470497
235.2485
1000
0.41514
415.14
2500
0.387467
968.6675
5000
0.373626
1868.13
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | FC |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Impedance | 65 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1200 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 10 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Base Product Number | EEU-FC |
| Height - Seated (Max) | 0.591" (15.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 964 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.205 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |