
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-FC1A152
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.836
0.836
10
0.6194
6.194
50
0.49552
24.776
100
0.424745
42.4745
500
0.336243
168.1215
1000
0.283157
283.157
2500
0.265458
663.645
5000
0.24776
1238.8
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | FC |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Impedance | 45 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1500 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 10 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Base Product Number | EEU-FC |
| Height - Seated (Max) | 0.984" (25.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.152 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.44 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |