
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-FC1A182S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 10V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.3395
1.3395
10
1.0545
10.545
50
0.9139
45.695
100
0.79078
79.078
500
0.597512
298.756
1000
0.527212
527.212
2500
0.492062
1230.155
5000
0.474487
2372.435
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | FC |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Impedance | 43 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1800 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 10 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Base Product Number | EEU-FC |
| Height - Seated (Max) | 0.591" (15.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.352 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.69 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |