
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-FC1A221S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.38
0.38
10
0.266
2.66
50
0.18601
9.3005
100
0.159505
15.9505
500
0.119624
59.812
1000
0.101014
101.014
2500
0.095694
239.235
5000
0.090374
451.87
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | FC |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Impedance | 350 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 220 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 10 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Base Product Number | EEU-FC |
| Height - Seated (Max) | 0.441" (11.20mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 188.5 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 290 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |