
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-FC1A272S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 10V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.7005
1.7005
10
1.34425
13.4425
50
1.1647
58.235
100
1.00795
100.795
500
0.761577
380.7885
1000
0.671973
671.973
2500
0.627171
1567.9275
5000
0.60478
3023.9
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | FC |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Impedance | 38 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2700 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 10 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Base Product Number | EEU-FC |
| Height - Seated (Max) | 0.591" (15.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.7 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |