
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-FC1A331
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.437
0.437
10
0.30685
3.0685
50
0.23218
11.609
100
0.20216
20.216
500
0.149777
74.8885
1000
0.12731
127.31
2500
0.119814
299.535
5000
0.112328
561.64
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | FC |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Impedance | 117 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 330 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 10 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Base Product Number | EEU-FC |
| Height - Seated (Max) | 0.453" (11.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 360.8 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 555 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |