
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-FC1A332S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.3395
1.3395
10
1.0583
10.583
50
0.91732
45.866
100
0.79382
79.382
500
0.599773
299.8865
1000
0.529207
529.207
2500
0.493924
1234.81
5000
0.476292
2381.46
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | FC |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Impedance | 29 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 3300 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 10 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Base Product Number | EEU-FC |
| Height - Seated (Max) | 0.787" (20.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.874 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.205 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |