
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-FC1A562
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.7005
1.7005
10
1.3414
13.414
50
1.16223
58.1115
100
1.00586
100.586
500
0.759962
379.981
1000
0.670558
670.558
2500
0.62585
1564.625
5000
0.603497
3017.485
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | FC |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Impedance | 22 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 5600 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 10 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Base Product Number | EEU-FC |
| Height - Seated (Max) | 0.984" (25.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.172 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.555 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |