
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-FC1A562S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.767
1.767
10
1.4288
14.288
50
1.24659
62.3295
100
1.09079
109.079
500
0.831098
415.549
1000
0.727206
727.206
2500
0.701233
1753.0825
5000
0.67526
3376.3
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | FC |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Impedance | 28 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 5600 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 10 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Base Product Number | EEU-FC |
| Height - Seated (Max) | 0.787" (20.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.117 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.49 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |