
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-FC1A682
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.976
1.976
10
1.60075
16.0075
50
1.39745
69.8725
100
1.222745
122.2745
500
0.931627
465.8135
1000
0.815166
815.166
2500
0.786049
1965.1225
5000
0.756941
3784.705
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | FC |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Impedance | 18 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 6800 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 10 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Base Product Number | EEU-FC |
| Height - Seated (Max) | 1.240" (31.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.559 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.01 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |