
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-FC1A682S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.0235
2.0235
10
1.63685
16.3685
50
1.42861
71.4305
100
1.250105
125.0105
500
0.952432
476.216
1000
0.833378
833.378
2500
0.803614
2009.035
5000
0.773851
3869.255
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | FC |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Impedance | 20 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 6800 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 10 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Base Product Number | EEU-FC |
| Height - Seated (Max) | 0.984" (25.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.329 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.74 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |