
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-FC1C182
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.121
1.121
10
0.8854
8.854
50
0.76741
38.3705
100
0.66405
66.405
500
0.501714
250.857
1000
0.4427
442.7
2500
0.413184
1032.96
5000
0.39843
1992.15
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | FC |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Impedance | 30 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1800 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Base Product Number | EEU-FC |
| Height - Seated (Max) | 0.984" (25.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.556 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.945 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |