
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-FC1C272L
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0925
1.0925
10
0.8645
8.645
50
0.74898
37.449
100
0.64809
64.809
500
0.489668
244.834
1000
0.43205
432.05
2500
0.403246
1008.115
5000
0.388844
1944.22
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | FC |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Impedance | 25 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2700 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Base Product Number | EEU-FC |
| Height - Seated (Max) | 1.181" (30.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.964 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.31 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |