
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-FC1C332S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.862
1.862
10
1.47155
14.7155
50
1.27509
63.7545
100
1.103425
110.3425
500
0.833739
416.8695
1000
0.735642
735.642
2500
0.686603
1716.5075
5000
0.662084
3310.42
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | FC |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Impedance | 28 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 3300 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Base Product Number | EEU-FC |
| Height - Seated (Max) | 0.787" (20.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.117 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.49 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |