
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-FC1C561
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.76
0.76
10
0.53675
5.3675
50
0.40622
20.311
100
0.35378
35.378
500
0.262048
131.024
1000
0.222746
222.746
2500
0.209646
524.115
5000
0.196536
982.68
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | FC |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Impedance | 68 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 560 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Base Product Number | EEU-FC |
| Height - Seated (Max) | 0.630" (16.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 787.5 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.05 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |