
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-FC1C680
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.304
0.304
10
0.209
2.09
50
0.1463
7.315
100
0.125495
12.5495
500
0.094088
47.044
1000
0.079458
79.458
2500
0.075278
188.195
5000
0.071088
355.44
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | FC |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Impedance | 800 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 68 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.079" (2.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Base Product Number | EEU-FC |
| Height - Seated (Max) | 0.472" (12.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 113.8 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 175 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |