
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-FC1E122S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.767
1.767
10
1.39365
13.9365
50
1.20802
60.401
100
1.045475
104.5475
500
0.789887
394.9435
1000
0.696968
696.968
2500
0.650503
1626.2575
5000
0.627266
3136.33
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | FC |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Impedance | 38 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1200 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Base Product Number | EEU-FC |
| Height - Seated (Max) | 0.591" (15.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.6 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |