
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-FC1E152S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.4535
1.4535
10
1.14855
11.4855
50
0.99503
49.7515
100
0.86108
86.108
500
0.650617
325.3085
1000
0.574066
574.066
2500
0.5358
1339.5
5000
0.516658
2583.29
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | FC |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Impedance | 29 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1500 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Base Product Number | EEU-FC |
| Height - Seated (Max) | 0.787" (20.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.764 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.205 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |