
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-FC1E222
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.4535
1.4535
10
1.15045
11.5045
50
0.99693
49.8465
100
0.862695
86.2695
500
0.651814
325.907
1000
0.57514
575.14
2500
0.536788
1341.97
5000
0.517626
2588.13
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | FC |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Impedance | 22 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2200 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Base Product Number | EEU-FC |
| Height - Seated (Max) | 1.378" (35.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.008 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.51 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |