
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-FC1E271
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.627
0.627
10
0.43985
4.3985
50
0.33288
16.644
100
0.28994
28.994
500
0.214738
107.369
1000
0.182533
182.533
2500
0.171798
429.495
5000
0.161063
805.315
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | FC |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Impedance | 90 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 270 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Base Product Number | EEU-FC |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 490.8 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 755 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |