
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-FC1E272
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.558
1.558
10
1.22835
12.2835
50
1.06476
53.238
100
0.9215
92.15
500
0.696236
348.118
1000
0.614318
614.318
2500
0.573363
1433.4075
5000
0.55289
2764.45
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | FC |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Impedance | 22 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2700 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Base Product Number | EEU-FC |
| Height - Seated (Max) | 0.984" (25.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.172 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.555 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |