
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-FC1E331L
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.589
0.589
10
0.4142
4.142
50
0.31293
15.6465
100
0.272555
27.2555
500
0.201875
100.9375
1000
0.171598
171.598
2500
0.1615
403.75
5000
0.151411
757.055
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | FC |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Impedance | 85 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 330 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Base Product Number | EEU-FC |
| Height - Seated (Max) | 0.591" (15.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 474.5 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 730 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |