
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-FC1E471LC
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5985
0.5985
10
0.42465
4.2465
50
0.32148
16.074
100
0.279965
27.9965
500
0.207366
103.683
1000
0.176263
176.263
2500
0.165889
414.7225
5000
0.155524
777.62
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | FC |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Impedance | 65 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 470 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | - |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Base Product Number | EEU-FC |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 746.3 mA @ 120 Hz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |