
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-FC1V392
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 3900UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.211
3.211
10
2.60015
26.0015
50
2.26917
113.4585
100
1.985595
198.5595
500
1.512837
756.4185
1000
1.32372
1323.72
2500
1.276448
3191.12
5000
1.229176
6145.88
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | FC |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Impedance | 14 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 3900 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Base Product Number | EEU-FC |
| Height - Seated (Max) | 1.575" (40.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 3.175 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.735 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |