
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-FC1V821
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.6245
1.6245
10
1.28535
12.8535
50
1.11397
55.6985
100
0.96406
96.406
500
0.728365
364.1825
1000
0.642684
642.684
2500
0.59984
1499.6
5000
0.578417
2892.085
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | FC |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Impedance | 38 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 820 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Base Product Number | EEU-FC |
| Height - Seated (Max) | 0.591" (15.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.5 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |