
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-FK1V821
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 35V RADIAL TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.9
1.9
10
1.50385
15.0385
50
1.30321
65.1605
100
1.127745
112.7745
500
0.852093
426.0465
1000
0.751858
751.858
2500
0.701727
1754.3175
5000
0.676666
3383.33
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | FK |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Impedance | 29 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 820 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Base Product Number | EEU-FK |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.4175 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.89 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |