
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-FM1A471
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.494
0.494
10
0.3458
3.458
50
0.24187
12.0935
100
0.207385
20.7385
500
0.155534
77.767
1000
0.131328
131.328
2500
0.124422
311.055
5000
0.117506
587.53
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | FM-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 56 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 470 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 10 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Base Product Number | EEU-FM |
| Height - Seated (Max) | 0.512" (13.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 712.5 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 950 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |