
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-FM1V122L
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.083
1.083
10
0.8531
8.531
50
0.73891
36.9455
100
0.639445
63.9445
500
0.48317
241.585
1000
0.426322
426.322
2500
0.397898
994.745
5000
0.383686
1918.43
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | FM-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 13 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1200 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 7000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Base Product Number | EEU-FM |
| Height - Seated (Max) | 1.260" (32.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.904 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.63 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |