
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-FR0J151
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3135
0.3135
10
0.2147
2.147
50
0.1501
7.505
100
0.12863
12.863
500
0.096501
48.2505
1000
0.081482
81.482
2500
0.077197
192.9925
5000
0.072903
364.515
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | FR-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 300 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 150 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.079" (2.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Base Product Number | EEU-FR |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 196 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 280 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |