
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-FR1A102L
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.665
0.665
10
0.4674
4.674
50
0.35359
17.6795
100
0.307895
30.7895
500
0.228095
114.0475
1000
0.193886
193.886
2500
0.182486
456.215
5000
0.171076
855.38
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | FR-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 41 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 10 V |
| Lifetime @ Temp. | 8000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Base Product Number | EEU-FR |
| Height - Seated (Max) | 0.650" (16.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 930 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.24 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |