
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-FR1E101
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.342
0.342
10
0.24035
2.4035
50
0.16815
8.4075
100
0.14402
14.402
500
0.108053
54.0265
1000
0.091238
91.238
2500
0.086431
216.0775
5000
0.081634
408.17
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | FR-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 130 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 100 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Base Product Number | EEU-FR |
| Height - Seated (Max) | 0.500" (12.70mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 318.5 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 455 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |