
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-FR1H470
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.38
0.38
10
0.2622
2.622
50
0.18354
9.177
100
0.15732
15.732
500
0.118009
59.0045
1000
0.099655
99.655
2500
0.094411
236.0275
5000
0.089167
445.835
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | FR-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 140 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 47 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Base Product Number | EEU-FR |
| Height - Seated (Max) | 0.500" (12.70mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 283.5 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 405 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |