
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-FR1H471
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.159
1.159
10
0.9177
9.177
50
0.79534
39.767
100
0.68818
68.818
500
0.519992
259.996
1000
0.458812
458.812
2500
0.428222
1070.555
5000
0.412927
2064.635
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | FR-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 22 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 470 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Base Product Number | EEU-FR |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.695 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.26 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |