
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-FR1V152L
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.653
1.653
10
1.3072
13.072
50
1.13316
56.658
100
0.98059
98.059
500
0.740886
370.443
1000
0.653724
653.724
2500
0.610138
1525.345
5000
0.588344
2941.72
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | FR-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 13 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1500 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Base Product Number | EEU-FR |
| Height - Seated (Max) | 1.260" (32.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.904 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.63 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |