
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-FR1V182
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.052
2.052
10
1.6606
16.606
50
1.44894
72.447
100
1.267775
126.7775
500
0.965922
482.961
1000
0.845177
845.177
2500
0.814996
2037.49
5000
0.784804
3924.02
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | FR-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 14 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1800 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Base Product Number | EEU-FR |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 3.056 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.82 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |