
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-FR1V330
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.304
0.304
10
0.20995
2.0995
50
0.14687
7.3435
100
0.12597
12.597
500
0.094449
47.2245
1000
0.079762
79.762
2500
0.075563
188.9075
5000
0.071364
356.82
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | FR-A |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 300 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 33 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.079" (2.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Base Product Number | EEU-FR |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 154 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 280 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |