
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-TA1J221
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.6125
2.6125
10
2.10995
21.0995
50
1.84167
92.0835
100
1.611485
161.1485
500
1.227761
613.8805
1000
1.074298
1074.298
2500
1.035928
2589.82
5000
0.997566
4987.83
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | TA |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 85 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 220 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 125°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Base Product Number | EEU-TA |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 884 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.36 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |