
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-TA1J471
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.762
3.762
10
3.0362
30.362
50
2.61136
130.568
100
2.36854
236.854
500
1.761186
880.593
1000
1.639728
1639.728
2500
1.578995
3947.4875
5000
1.548633
7743.165
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | TA |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 60 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 470 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 125°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Base Product Number | EEU-TA |
| Height - Seated (Max) | 1.319" (33.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.541 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.055 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |