
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-TA1V101
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.026
1.026
10
0.78185
7.8185
50
0.64961
32.4805
100
0.559455
55.9455
500
0.433086
216.543
1000
0.372942
372.942
2500
0.348878
872.195
5000
0.330828
1654.14
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | TA |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 180 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 100 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 125°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Base Product Number | EEU-TA |
| Height - Seated (Max) | 0.531" (13.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 360.8 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 555 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |