Home / Oscillators / EG-2021CA 125.0000M-CGPNB
EG-2021CA 125.0000M-CGPNB
EPSON
Product No:
EG-2021CA 125.0000M-CGPNB
Manufacturer:
EPSON
Description:
XTAL OSC SO 125.0000MHZ CMOS SMD
User Guide
Mfr EPSON
Type SO (SAW)
Output CMOS
Series EG-2021CA
Package Strip
Ratings -
Function Enable/Disable
Frequency 125 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 4-SMD, No Lead
Product Status Obsolete
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Voltage - Supply 2.5V
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.055" (1.40mm)
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 25mA