Home / Oscillators / EG-2101CA 200.0000M-PCHB
EG-2101CA 200.0000M-PCHB
EPSON
Product No:
EG-2101CA 200.0000M-PCHB
Manufacturer:
EPSON
Description:
XTAL OSC SO 200.0000MHZ LVPECL
User Guide
Mfr EPSON
Type SO (SAW)
Output LVPECL
Series EG-2101CA
Package Strip
Ratings -
Function Enable/Disable
Frequency 200 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 6-SMD, No Lead
Product Status Obsolete
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Voltage - Supply 3.3V
Frequency Stability ±100ppm
Height - Seated (Max) 0.055" (1.40mm)
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 60mA
Absolute Pull Range (APR) -
Current - Supply (Disable) (Max) 25mA