EGPA350ELL182MK40S
Chemi-Con
Product No:
EGPA350ELL182MK40S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series GPA
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 1800 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.634" (41.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.004 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.34 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 21mOhm @ 100kHz