EGPA350ELL222ML30S
Chemi-Con
Product No:
EGPA350ELL222ML30S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 829
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series GPA
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 2200 µF
Applications Automotive
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.240" (31.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.37 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.16 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 23mOhm @ 100kHz