
Chemi-Con
Product No:
EGPA500ELL102MK35S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.7955
1.7955
10
1.41835
14.1835
50
1.22892
61.446
100
1.063525
106.3525
500
0.803548
401.774
1000
0.709004
709.004
2500
0.661742
1654.355
5000
0.638106
3190.53
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | GPA |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 125°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.437" (36.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.506 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.51 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 34mOhm @ 100kHz |