
Chemi-Con
Product No:
EGPA800ELL471ML25S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 80V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.0615
2.0615
10
1.66915
16.6915
50
1.45635
72.8175
100
1.274425
127.4425
500
0.970957
485.4785
1000
0.849594
849.594
2500
0.819252
2048.13
5000
0.788908
3944.54
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | GPA |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 470 µF |
| Applications | Automotive |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 80 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 125°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.043" (26.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.015 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.03 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 61mOhm @ 100kHz |