
Chemi-Con
Product No:
EGPA800ELL471MM20S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 80V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.166
2.166
10
1.7556
17.556
50
1.53216
76.608
100
1.340545
134.0545
500
1.021383
510.6915
1000
0.893703
893.703
2500
0.861783
2154.4575
5000
0.829872
4149.36
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | GPA |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 470 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 80 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 125°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.846" (21.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 955 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.91 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 70mOhm @ 100kHz |