
Chemi-Con
Product No:
EGPD101ELL161MK20H
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 160UF 20% 100V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.394
2.394
10
1.9399
19.399
50
1.69309
84.6545
100
1.48143
148.143
500
1.128714
564.357
1000
0.98763
987.63
2500
0.952356
2380.89
5000
0.917082
4585.41
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | GPD |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 160 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 100 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 135°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.846" (21.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 135°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 632 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.58 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 90mOhm @ 100kHz |