
Chemi-Con
Product No:
EGPD101ELL271ML20H
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 100V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.2775
3.2775
10
2.64005
26.4005
50
2.27069
113.5345
100
2.059505
205.9505
500
1.5314
765.7
1000
1.425798
1425.798
2500
1.372988
3432.47
5000
1.346587
6732.935
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | GPD |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 270 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 100 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 135°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.846" (21.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 135°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.025 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.05 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 67mOhm @ 100kHz |