EGPD101ELL911MM40H
Chemi-Con
Product No:
EGPD101ELL911MM40H
Description:
CAP ALUM 910UF 20% 100V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series GPD
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 910 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 135°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.634" (41.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 135°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.168 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 5.28 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 26mOhm @ 100kHz